Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne – znaczący w regionie ośrodek turystyczny i sportowy, dobra baza wypadowa zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów jak Sambor, Drochobycz, Turka czy Krzemieniec.

Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasteczko w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten piękny zakątek Polski. Latem idealne miejsce aby rozpocząć wędrówki na połoniny, blisko stąd także do Lwowa, w Czarnohorę i Gorgany. Zimą to znany ośrodek sportowy – zimowa stolica Podkarpacia.

Ustrzyki Dolne to miasto powiatowe, znaczący w regionie ośrodek turystyczne i sportowy. Lokowane jako wieś w 1509 r., prawa miejskie uzyskały w 1727 r. Jako lokalne centrum gospodarcze nabrały znaczenia po wybudowaniu galicyjskiej linii kolejowej co zbiegło się z rozwojem przemysłu naftowego. Pod koniec XIX w. powstały w mieście dwie rafinerie ropy naftowej. Powszechnie uważane za “stolicę” Bieszczadów, są siedzibą władz powiatu i gminy. Przez miasto przepływa rzeka Strwiąż, która – jako dopływ Dniestru – należy do zlewiska Morza Czarnego. Mają tu siedziby Międzynarodowe Centrum Ekologii PAN oraz Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ustrzyki to dobra baza wypadowa w wielu kierunkach – zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów, takich jak Sambor, Drohobycz, Turka czy Krzemieniec. Wielu turystów wyrusza z Ustrzyk w Czarnohorę lub Gorgany. W ciągu roku odbywa się tu kilka ciekawych imprez, takich jak Karpacki Jarmark Turystyczny, Noc Świętojańska, Międzynarodowy Rajd Rowerowy “Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka” , Szosowy Maraton Kolarski “VELO CARPATHICA”, Bieszczadzki Narciarski Bieg Lotników.

Warto zobaczyć: Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Muzeum Młynarstwa i Wsi, Sanktuarium Maryjne w Jasieniu, cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia MB (1874 r.), oraz cmentarz żydowski. Na amatorów sportów zimowych czekają trasy narciarskie w Ustrzykach Dolnych, w tym certyfikowana przez FIS trasa narciarska „Laworta” (wyciąg krzesełkowy). Mniej zaawansowanym warto polecić wyciąg narciarski „Gromadzyń”. W Ustrzykach Dolnych znajdują się ponadto kryta pływalnia, odkryte kąpielisko oraz hala sportowa.

Turystyka: w Ustrzykach przecinają się i zbiegają ważne drogi i szlaki turystyczne. Miasto leży na trasie obwodnic bieszczadzkich – małej i dużej. Stąd też prowadzi droga do Przemyśla oraz do odległego o 10 km przejścia drogowego z Ukrainą (Krościenko – Smolnica). Jest to najkrótsza droga dojazdowa do Lwowa. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu paszportu, gdyż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i obowiązuje standardowa kontrola paszportowa. Przez miasto przebiega rowerowy „Szlak Ikon”  (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych aż do przejścia granicznego w Krościenku.

Inny szlak tematyczny – „Szlak Architektury Drewnianej” – wiedzie z  Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, podziwiać można na nim najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzi z kolei z Przemyśla przez lasy Pogórza Przemyskiego do Wołosatego, w rejon Bieszczadów Wysokich. Przez otaczające miasto wzgórza biegnie rowerowy szlak czerwony „Extreme Bieszczady”. Dla cyklistów wytyczono również rowerowy Szlak „Zielony Rower – Bieszczady” (znaki niebieskie). Przez Ustrzyki wiedzie także Międzynarodowy Szlak Naftowy, prowadzący z Gorlic aż do Borysławia na Ukrainie. Związki tych ziem z wielkimi ludźmi pióra upamiętnia Międzynarodowy szlak im. Aleksandra Fredry. Ustrzyki leżą także na trasie „Szlaku Chasydzkiego. Znajduje się tu bowiem cmentarz żydowski, założony w XVIII w, w ostatnich latach odnawiany silami społecznymi. Wokół Ustrzyk oznakowano ponadto lokalne ścieżki spacerowe.

W okolicy:

W Ustjanowej na stokach Żukowa urządzono w malowniczej scenerii leśnej dwie trasy narciarstwa biegowego, dostosowane do różnych poziomów umiejętności, świetnie zaplanowane i wyprofilowane – wyczynową (5 km) i rekreacyjną (20 km). Latem z powodzeniem można na nich uprawiać nordic walking lub jeździć rowerem.

W odległości ok. 12 km Solina – największe w Polsce jezioro zaporowe z wodnym kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Warto wybrać się też do nieodległego Ekomuzeum „HOŁE” w Dźwiniaczu ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości.

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej

W dawnej wsi Jasień, obecnie części Ustrzyk Dolnych, znajduje się jeden z najstarszych murowanych  kościołów w Bieszczadach. Ufundował go w 1664 r. Stanisław Ustrzycki.

W maju 1967 r. biskup diecezji przemyskiej Ignacy Tokarczuk ujawnił zamiar utworzenia tu sanktuarium dla Bieszczadów. Obiektem kultu miała być cudami słynąca ikona Matki Bożej Rudeckiej, przechowywana do tego czasu w przemyskim seminarium duchownym. Obraz pochodził z kościoła w Rudkach (obecnie Ukraina), skąd został wywieziony potajemnie przez księży po zajęciu tych terenów przez wojska sowieckie. Ze względu na ówczesną sytuację polityczną nie można było dokonać tego oficjalnie, władze komunistyczne były bowiem przeciwne inicjatywie i pomysłowi utworzeniu sanktuarium. Od połowy czerwca wszystkie drogi były zresztą obstawione milicją i służbami bezpieczeństwa. Niemniej jednak ks. Ryszard Mucha przewiózł w pełnej tajemnicy obraz do Jasienia 17 czerwca 1968 r. Dzięki temu 6 lipca 1968 r. odbyła się uroczysta instalacja obrazu w jasieńskim kościele. W celebracji brał udział przyszły papież a wówczas kardynał Karol Wojtyła oraz tysiące wiernych. 

Według tradycji obraz miał pochodzić z Żeleźnicy na Podolu, skąd po napadzie tatarskim trafił do Rudek. Wkrótce zasłynął cudami a kościół rudecki stał się sanktuarium licznie odwiedzanym przez rzesze pielgrzymów z dalekich stron. Pielgrzymowali do Rudek Polacy, Rusini, Słowacy, Węgrzy. Przybywali ludzie prości, ale także polscy monarchowie. Z dziękczynną pielgrzymką był tam król Jan Kazimierz, modlili się tu także Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski. Po wielu latach kultu i rozwoju sanktuarium w Jasieniu ikona, przed którą modlili się polscy królowie, magnaci, rycerze, prosty lud, została skradziona w 1992 r. W 1994 r. jej wierną kopię wykonał ukraiński kopista Iwan Suchij. W 1995 r. została ona poświęcona a 2 lipca 2006 r. uroczyście koronowana przez arcybiskupa przemyskiego Józefa Michalika w obecności kilku tysięcy wiernych. Najważniejsze odpusty w jasieńskim sanktuarium odbywają się w pierwszą niedzielę lipca, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia, 29 września oraz św. Józefa – 19 marca.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.