Ustrzyki Górne

Ustrzyki Górne –  to niewielka osada o charakterze turystycznym, idealne miejsce do wypadów w najwyższe partie Bieszczadów Wysokich. Biegną tu najważniejsze szlaki turystyczne. 

Położone w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, skąd rozchodzą się szlaki górskie na najważniejsze bieszczadzkie połoniny.

Ustrzyki Górne to obecnie niewielka osada o charakterze turystycznym, serce Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wieś została założona na prawie wołoskim w 1580 r. Po wysiedleniach ludności w latach 40. XX wieku została zupełnie wyludniona, stając się niewielką osadą leśną, jednakże rozwój turystyki w regionie doprowadził do jej ożywienia. Obecnie znajdują się tu: siedziba Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, stacja ratunkowa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, hotele, schronisko, punkty gastronomiczne, bary, pola namiotowe oraz kemping PTTK.

Warto zobaczyć: Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK (czynny jedynie w miesiącach letnich lipiec-sierpień). Najciekawszą częścią Ośrodka jest Izba Wschodnia, która jest poświęcona historii turystyki w Karpatach Wschodnich do czasu wybuchu II wojny światowej. Prezentowane są w niej osiągnięcia polskich organizacji turystycznych na kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zgromadzone są tu m.in. wydawnictwa o tematyce regionalnej, pamiątki z rajdów turystycznych i akcji harcerskich oraz eksponaty przedstawiające rozwój bazy turystycznej w Karpatach. Osobne tematy to dokumentacja fotograficzna obiektów sakralnych Łemków i Bojków oraz pamiątki cmentarne po społeczności żydowskiej, zamieszkującej licznie te tereny do II wojny światowej.

Turystyka: Ustrzyki Górne to idealne miejsce do wypadów w najwyższe partie Bieszczadów Wysokich. Przebiegają tędy najważniejsze szlaki turystyczne: szlak czerwony prowadzący na Połoninę Caryńską (1297 m) lub na Tarnicę (1346 m), Halicz ( 1338 m) i Rozsypaniec (1262 m).

Kolejnym jest szlak niebieski, prowadzący na Wielką Rawkę (1307 m) i dalej w pasmo graniczne, aż do zejścia się trzech granic trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy – na szczycie Kremenaros (1221 m).

Równolegle do szlaku niebieskiego wiedzie też ścieżka przyrodnicza „Wielka Rawka” (znaki zielone). Można też szlakiem niebieskim dotrzeć przez Wołosate na Tarnicę i Bukowe Berdo (1311 m). Przebiega tedy łącznikowy szlak rowerowy (znaki czarne) od Widełek do Kalnicy. W Ustrzykach Górnych zbiegają się dwie nitki Transbeskidzkiego Szlaku Konnego PTTK, jedna wiedzie w dolinę Sanu wokół Połoniny Caryńskiej, a druga w kierunku Wetliny. Szlakiem tym możemy dotrzeć również do Wołosatego i zrobić pętlę u podnóża Tarnicy. W rejonie Ustrzyk Górnych wytyczono również kilka ścieżek przyrodniczych.  Są to: ścieżka dla niepełnosprawnych „Dolina Potoku Zwór”, ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska”, ścieżka przyrodnicza „Śnieżyca Wiosenna” w dolinie Terebowca oraz ścieżka przyrodnicza „Salamandra”.

W okolicy: Przy szosie prowadzącej z Ustrzyk Górnych do Wołosatego znajduje się interesująca osobliwość przyrodnicza, którą jest otoczone drewnianym płotem torfowisko wysokie. Zgodnie z nazwą jego górna powierzchnia jest wyraźnie wypiętrzona ponad otoczenie i występują na nim rzadkie gatunki roślin.

Będąc w Ustrzykach Górnych warto także wybrać się do jednej z najpiękniejszych – zdaniem wielu – i ciągle niezabudowanej doliny dawnej wsi Caryńskie. Można tam dotrzeć pieszo, rowerem bądź konno.

Po przedwojennej wsi zachowały się jedynie wiekowe drzewa oraz resztki kamiennej kaplicy, podmurówka  po drewnianej cerkwi i kilka cmentarnych nagrobków. Największą jednak atrakcją i magnesem przyciągającym tu turystów są najwyższe partie bieszczadzkich połonin: Tarnica, Halicz, Rozsypaniec, Bukowe Berdo,Połonina Caryńska oraz Wielka i Mała Rawka.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.