Wakacje w Bieszczadach: 5 powodów, dla których warto

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami, zapewne każdy z nas marzy o tym aby gdzieś wyjechać i chociaż na chwilę oderwać się od codziennej rutyny. Mimo że powodów, dlaczego powinieneś odwiedzić właśnie Bieszczady jest wiele, wybraliśmy dla was 5 najważniejszych 🙂

1.  NIEPOWTARZALNE WIDOKI

Dlaczego warto wybrać się właśnie w Bieszczady? Otóż Bieszczady szczycą się nadal bardzo dzikimi górami, w których brak wielu udogodnień cywilizacyjnych. Znajdziesz tutaj czyste powietrze, ciszę, nieskażoną przyrodę i wreszcie niepowtarzalne widoki które zostaną w Twojej pamięci na zawsze. Całość uzupełniają szlaki, dzięki którym możecie poznać historię tych terenów oraz ich bogactwo kulturowe i przyrodnicze.

2. PRZYRODA

Bieszczady to wciąż jeden z najdzikszych rejonów Polski. Tutaj nie trzeba się zbytnio wysilać, by doświadczyć kontaktu z dziką przyrodą.

W lasach, na połoninach oraz szlakach nie trudno o spotkanie zwierzyny. Niezależnie od tego czy to będzie wilk, żubr czy może budzący respekt niedźwiedź, musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi w ich świecie i starajmy się nie zakłócać ich spokoju. Można również spotkać się z ciekawymi roślinami, takimi jak np. lepnica karpacka, pierwotnik turkulski, tojad wschodniokarpacki, przeniec biały. Pora więc spakować walizki i ruszać w drogę – przeżyć być może swoją największą przygodę.

 

3. IDEALNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

Dla każdego wypoczynek ma tak naprawdę inne znaczenie. Jedni wolą aktywnie spędzać czas, biegać, jeździć na rowerze czy też zdobywać szczyty gór. Drudzy zaś wolą relaks na leżaku z książką w ręku. Bieszczady oferują coś dla każdego, oprócz dzikiej przyrody i miejsc, w których można się zaszyć, aby uniknąć zgiełku, hałasu i tłumów jest też wiele miejsc, w których można odpocząć aktywnie np. jeżdżąc konno, szalejąc na rajdach off-roadowych, pływając na łódce, latając szybowcem czy też korzystając z oferty największej w Polsce turystycznej wypożyczalni drezyn rowerowych. Nie wspominając jeszcze o kultowej Bieszczadzkiej Kolejce. Jak sami Państwo widzicie, Bieszczady oferują szeroki wachlarz atrakcji.

 

4. ZAPORA SOLIŃSKA

Oprócz niezapomnianych górskich widoków, Bieszczady szczycą się również największą w Polsce zaporą rzeczną. Zapora Solińska jest jedną z największych atrakcji Bieszczad (a już na pewno dla tych, którzy nie przepadają za wyprawami w góry). To 500 000 000 m³ wody, które w ryzach trzymają “zielone wzgórza”. To serce całego regionu, miejsce w którym zasmakujemy orzeźwienia w upalny dzień. Można również skorzystać z wypożyczalni rowerków wodnych, kajaków oraz łódek i przepłynąć jezioro, podziwiając przy tym piękne krajobrazy i ciesząc się panującym spokojem lub zwiedzić wnętrze zapory, która ma swoje mroczne tajemnice.

Zapora Solińska

 

5. KUCHNIA

Restauracje i zajazdy rozsiane są po całych Bieszczadach. Po powrocie z gór, czy znad wyprawy nad Jezioro Solińskie lub każdej innej formy spędzania czasu,  warto spróbować naszej bardzo urozmaiconej kuchni. Restauratorzy w ramach “kuchni karpackiej” serwują zgłodniałym turystom zarówno potrawy karpackich Rusinów: łemkowskie, bojkowskie huculskie, ukraińskie, rusnackie, jak i typowo polski bigos czy żur z ziemniakami, uzupełniając ofertę fasolą po żydowsku czy bawarską golonką. I dodając wszechobecny befsztyk tatarski.

Można również zjeść grillowane i smażone pstrągi, oscypki z sera koziego i owczego, hreczanyki, fuczki, placki według lokalnych receptur.

Myliłby się jednak ten, kto by twierdził, że to po prostu współczesny, postmodernistyczny kolaż kulturowy, uzupełniany pizzą, hot dogiem i tortillą. Kuchnia Karpacka jest połączeniem różnych tradycji kulinarnych, rodzącym się na przestrzeni dziesięcioleci wzajemnego przenikania się, inspirowania i łączenia smaków.

karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne dania kuchnia regionalna hreczanyki

Dębowa Gazdówka
Dębowa Gazdówka

 

Serdecznie zapraszamy i życzymy miłego wypoczynku! 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.