Wakacje w Bieszczadach – Cisna, Wetlina i okolice

Podążając za Bieszczadzkimi Aniołami z piosenki Starego Dobrego Małżeństwa przyjechaliście do Cisnej, lub jeszcze bliżej Bieszczadów Wysokich, do Wetliny i zastanawiacie się, jak wykorzystać te kilka-kilkanaście dni w pełni?

Postaramy się pomóc 🙂

Wetlina i Cisna stanowią świetną bazę wypadową w Bieszczady Wysokie, choć marketingowo lepiej wypada Cisna.

Cisna i jej okolice leżą w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Położenie u podnóża głównego grzbietu Karpat Wschodnich, wzdłuż granicy ze Słowacją jak również na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych powoduje, że zwiedzając Bieszczady nie sposób pominąć Cisnej.

Obszar ten oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak też pensjonatach i hotelach. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”.

W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie tworzy swoisty „folklor” miejscowości. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy jak „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów”, „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).

Wetlina w ostatnich latach stała się znaczącym ośrodkiem wypoczynkowym w Bieszczadach i jest dziś prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym miejscem.

Wetlina położona jest w sercu Bieszczadów, na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, na południowych stokach Połoniny Wetlińskiej i jest doskonałą bazą wypadową na Połoninę Wetlińską, Smerek, Dział. Jadąc w stronę Ustrzyk Górnych – na Górnej Wetlince – prowadzony jest jeszcze tradycyjny wypas owiec i kóz, można także kupić sery owcze i kozie.

Trasa “Dużej Pętli Bieszczadzkiej” na odcinku z Wetliny do Ustrzyk Górnych jest bardzo urokliwa. Pokonujemy na niej słynne bieszczadzkie serpentyny, z których roztaczają się widoki na bieszczadzkie Połoniny, wrażenia i adrenalina murowane.

Góry…

Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc, a także doskonałym punktem widokowym.

Smerek – będący przedłużeniem grzbietu Połoniny Wetlińskiej, z którego również rozciąga się piękny widok.

Pod szczytem Małego Jasła znajduje się jedyne naturalne stanowisko w naszym kraju rzadkiej i chronionej rośliny, ciemiernika purpurowego.

Z Wetliny, przechodząc po drodze przez Małą i Wielką Rawkę, można dojść do Krzemieńca – miejsca zbiegu granic Polski, Ukrainy i Słowacji.

DOLINY…

Wetlina stanowi raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez wieś biegną liczne żółte, czerwone, niebieskie, zielone i czarne szlaki turystyczne. Natomiast przez Cisnę przebiegają główne turystyczne szlaki piesze. Przecinają się tu także szlaki rowerowe „Zielony Rower Bieszczady”. W okolicy można zaplanować kilkanaście wycieczek na dwóch kółkach o różnych wariantach tematycznych i stopniu trudności.
Przez Cisnę i okolice przebiega również międzynarodowy szlak rowerowy R 61 Greenway Karpaty Wschodnie prowadzący wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”, jak również „Carpathian Cyclo Road” prowadząca na terenie Polski wzdłuż Karpat z Cieszyna do Krościenka k/ Ustrzyk Dolnych.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na…

ŚCIEŻKA HISTORYCZNO-PRZYRODNICZA”BIESZCZADY ODNALEZIONE”

Opuszczone wsie, dramatyczne historie, prawdziwe Bieszczady. Szlak, na który warto wybrać się z przewodnikiem, chociaż sam widok pozostawionych i zniszczonych wsi jest już wystarczająco wymowny…

REZERWAT PRZYRODY “SINE WIRY”

Miejsce wyjątkowo obdarowane walorami natury. Na przestrzeni kilku kilometrów, pomiędzy nieistniejącymi wsiami Łuh, a Polankami, tworzy się tutaj malowniczy przełom. Rzeka przeciska się wąska doliną wśród zalesionych gór: Zołobiny i Połony, a Bukowinką i Pereszlibą.

Dolina charakteryzuje się dużym spadkiem podłużnym – na 5 km spadek wynosi ok. 50 m. Rzeka płynie rwącym korytem, głębokim i kamienistym, wśród progów i głazów. Pojawiają się też płycizny, ale też i wielkie głębie zwane wirami lub baduniami. Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich przełomów rzek, z licznymi progami skalnymi i urwistymi brzegami.

WODOSPAD “SIKLAWA OSTROWSKICH”

…który znajduje się w Wetlinie, w części wsi zwanej Stare Sioło. Często określany jest mianem wodospadu w Wetlinie lub Starym Siole.

KULTURALNIE

Cisna, nieco odsunięta od najbardziej popularnych szczytów, jest prężnie działającym ośrodkiem kulturalno-turystycznym. To w Cisnej i okolicznych miejscowościach odbywają się znane festiwale “Natchnieni Bieszczadem” czy “Bies Czad Blues”; tutaj bywają twórcy i to właśnie tutaj znajdują się głośne atrakcje bieszczadzkie.

Kto nie słyszał o Siekierezadzie? Miejsce kultowe, wyjątkowe, gdzie biesiadowali i nadal biesiadują bieszczadzccy zakapiorzy; poza tym to galeria obdarzona dziełami bieszczadzkich artystów.

Jednak na uwagę zasługują też inne ośrodki artystyczne w okolicy, np. Galeria Smolarnia. Miejsce, gdzie można wyżyć się twórczo lub po prostu zachwycić się tym, co zrobił już ktoś inny. Smolarnia to witraże, ceramika i wiele, wiele więcej ?

Nie można zapomnieć o historii Bieszczad, w której przeplatają się losy mieszkańców różnych narodowości. Stąd liczne cerkwie, kościoły, synagogi i przynależące do nich cmentarze.

W okolicach Cisnej najbardziej popularna jest cerkiew w Łopience. Najsłynniejsze miejsce Kultu Maryjnego w Bieszczadach, a obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach.

DLA DZIECI

Bieszczadzka Kolejka Leśna spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym – atrakcja, której nie można pominąć w Bieszczadach. Główna stacja mieści się w Majdanie koło Cisnej. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, chociaż tak naprawdę wąskotorowe trasy, po których się porusza zbudowano na przełomie XIX i XX wieku w celu wywozu drewna. Takich zresztą odcinków w przedwojennych Bieszczadach było więcej, ale zostały rozebrane w latach 30. poprzedniego stulecia. Obecnie kursują tu głównie pociągi spalinowe napędzane ropą naftową, które kursują w dwóch kierunkach, w stronę Wetliny do stacji Przysłup oraz w przeciwną stronę do położonej przy granicy ze Słowacją osady Balnica. Od kilku lat wprowadzono do użytku także bardziej oryginalne lokomotywy opalane węglem.

Leśny Zwierzyniec w Lisznej koło Cisnej to miejsce, w którym w przyjaznej atmosferze można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale również obcować z niektórymi poprzez karmienie, czy głaskanie. Szczególnie warto aby odwiedziły to miejsce rodziny z dziećmi, które wypoczywają w Bieszczadach.

W Zwierzyńcu spotkamy min.: dziki, jelenie, daniele, muflony, jenoty, szopy, fretki, susły, nutrie, króliki, świnki morskie, gęsi, kaczki, bażanty, przepiórki. Zwierzęta są bardzo przyjaźnie nastawione do odwiedzających je gości.

 

GDZIE MOŻNA SMACZNIE ZJEŚĆ?

Wszystkich smakoszy potraw regionalnych oraz miłośników kawy, kolorowych drinków i koktajli zapraszamy do Hotelu CARPATIA Bieszczadzki Gościniec.

Gospodarze serwują różnorodne potrawy kuchni lokalnej, polskiej i europejskiej – sporządzone z zawsze świeżych i naturalnych produktów, z wykorzystaniem ziół i sezonowych owoców runa leśnego. Uzupełnieniem tych wszystkich radości podniebienia są specjały z hotelowej spiżarni.

Pensjonat Solny w Dołżycy, oferuje bieszczadzkie potrawy oraz domową smaczną kuchnię. Kuchnia skoncentrowana jest na tym, aby było świeżo i smacznie. Ze szczególną troską gospodarze dbają o to, by każdy klient znalazł na stole coś, co lubi najbardziej, a dla najmłodszych przygotowano specjalne menu. Dodatkowo oferują domowe wypieki ciast. Można skorzystać z chaty grillowej czy paleniska na ognisko i przy akompaniamencie bieszczadzkiej muzyki rozkoszować się potrawami z grilla czy wędzarni. Restauracja otwarta jest w godzinach od 8.00 do 21.00.

źródło: www.solny.com.pl

Oberża Pod Kudłatym Aniołem znajduje się w Cisnej. Menu “knajpy” oparte jest na potrawach regionalnych, takich zwyczajnych – jak sami o sobie mówią. Można napić się piwa z małych browarów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wszystkiemu towarzyszy niezapomniany klimat bieszczadzkich, kudłatych aniołów. Smaczna kuchnia oraz szeroki wybór napoi także “wyskokowych” umożliwia zorganizowanie spotkania biznesowego, rodzinnego obiadu czy też romantycznej kolacji.

Więcej atrakcji z tego regionu znajdziecie pod poniższym linkami:

Mamy nadzieję, że uda wam się zobaczyć jak najwięcej 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.