Wakacje w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Dzień dobry!

Wyjazd w Bieszczady już zaplanowany? Wybraliście nocleg w Ustrzykach Dolnych lub w sąsiedniej miejscowości i nie wiecie, co dalej? Spokojnie, wybraliście bardzo dobrze, a z resztą postaramy się pomóc my i nasz przewodnik wakacyjny 🙂

Zacznijmy jednak od samych Ustrzyk…

Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasto w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten piękny zakątek Polski. Wiosną, latem i jesienią to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki: pieszo, rowerem, konno, na paralotni. Ale również jest to idealne miejsce, aby rozpocząć wędrówki na połoniny czy przy okazji zrobić sobie wycieczkę do Lwowa, w Czarnohorę i Gorgany.

Ustrzyki to dobra baza wypadowa w wielu kierunkach – zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów, takich jak Sambor, Drohobycz, Turka czy Krzemieniec. Wielu turystów wyrusza z Ustrzyk w Czarnohorę lub Gorgany. W ciągu roku odbywa się tu kilka ciekawych imprez, takich jak Karpacki Jarmark Turystyczny, Noc Świętojańska, Bieszczadzki Narciarski Bieg Lotników czy coroczny koncert KSU.

W Ustrzykach przecinają się i zbiegają ważne drogi i szlaki turystyczne. Miasto leży na trasie obwodnic bieszczadzkich – małej i dużej. Stąd też prowadzi droga do Przemyśla oraz do odległego o 10 km przejścia drogowego z Ukrainą Krościenko – Smolnica. Jest to najkrótsza droga dojazdowa do Lwowa. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu paszportu!

Przez miasto przebiega rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych, aż do przejścia granicznego w Krościenku. Inny szlak tematyczny – „Szlak Architektury Drewnianej” – wiedzie z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych. Podziwiać można na nim najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzi z kolei z Przemyśla przez lasy Pogórza Przemyskiego do Wołosatego, w rejon Bieszczadów Wysokich. Przez otaczające miasto wzgórza biegnie rowerowy szlak czerwony „Extreme Bieszczady”. Dla cyklistów wytyczono również rowerowy Szlak „Zielony Rower – Bieszczady” (znaki niebieskie).

Cerkiew w Równi

CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY?

Żuków – czyli najdłuższe pasmo gór Sanocko-Turczańskich – to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku wiosną, latem i jesienią. Zostały tam wytyczone trasy do uprawiania nordic walking: zielona, czerwona i czarna.

Popularnością cieszy się także ścieżka historyczno-przyrodnicza „Żukowem do Krainy Lipeckiej” . Spacerując tą trasą, na jej szczycie – Holicy (761 m. n.p.m.) zobaczyć można piękne widoki na zatokę Teleśnicką oraz Bieszczady Wysokie.

Jezioro Solińskie, zwane Bieszczadzkim Morzem. W odległości ok. 12 km od Ustrzyk znajduje się największe w Polsce jezioro zaporowe z wodnym kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Pewnie co nieco o nim słyszeliście 😉

Przejście graniczne w Krościenku. Idealna opcja dla osób, które mają paszport. Zdecydowanie polecamy poświęcić jeden dzień na wycieczkę za wschodnią granicę. Wszak najwyższy szczyt Bieszczad jest właśnie po ukraińskiej stronie.

Widok na ukraińskie Sianki

Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu. W dawnej wsi Jasień, obecnie części Ustrzyk Dolnych, znajduje się jeden z najstarszych murowanych kościołów w Bieszczadach. Warto go zobaczyć i poznać historię ikony, do której obecnie modlą się wierni.

Najważniejsze odpusty w jasieńskim sanktuarium odbywają się w pierwszą niedzielę lipca, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia, 29 września oraz św. Józefa – 19 marca.

Atrakcje ustrzyckie

Ciekawych miejsc nie trzeba szukać daleko, same Ustrzyki mają bowiem barwną historię i dorobiły się wielu atrakcji. Albo zachowały się w nich ciekawe obiekty. Jednym z takich obiektów jest cerkiew grekokatolicka p.w. Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r. 

lub cmentarz żydowski – kirkut, założony w XVIII w.

Poza tym w Ustrzykach Dolnych znajduje się siedziba bieszczadzkiego parku narodowego i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie oglądać można wiele ciekawych eksponatów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się bieszczadzkie zwierzęta leśne, wystawa owadów (w tym przepięknych motyli) i odlew gipsowy nosorożca włochatego.

Ciekawym ze względu historii jak i stanu obecnego miejscem jest Muzeum Młynarstwa i Wsi, czyli słynny Młyn. Jest ono jedynym w Polsce muzeum, w którym możecie poznać kompletne wyposażenie linii służących do czyszczenia i mielenia zboża. Zajmują one 1100 m kwadratowych na czterech kondygnacjach, które w pełni udostępniono do zwiedzania.

A gdy znudzi Wam się zwiedzanie i spacery – zwrócić uwagę na obiekty z kategorii…

SPORT I REKREACJA

Jeśli macie w sobie coś z syreny – i nie mówię tutaj o talencie wokalnym – to Zespół Basenów Delfin posiada bogatą ofertę atrakcji, szczególnie w sezonie letnim.

Natomiast dla fanów desek, deskorolek i wrotek idealnym miejscem będzie Park pod Dębami, gdzie znajduje się kilka tras dla amatorów rolek, tor rowerowy “Pumptruck” (tuż za rzeką), siłownia na otwartym powietrzu, miejsca do grillowania oraz plac zabaw.

A może chcielibyście wskoczyć na dwa kółka, ale nie mieliście jak spakować rowerów? Mamy dla Was coś lepszego 🙂 Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, startujące ze stacji PKP w Ustrzykach Dolnych.

Co robić, gdy spalicie już ten tysiąc kalorii na basenie lub drezynach?

Spróbujcie regionalnej kuchni!

W Ustrzykach jest kilka obiektów wartych polecenia, zajmujących się głównie (choć nie tylko) kuchnią regionalną.

Muzeum Młynarstwa i Wsi już pisaliśmy jako o muzeum, ale warto wspomnieć, że zjecie tam przepyszne dania bojkowskie i pieczony na miejscu chleb (a nawet możecie sami takowy upiec).

karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne dania kuchnia regionalna wypieki we własnym piecu chlebowym

Restaurację Niedźwiadek zobaczycie pewnie jako pierwszą, zaraz po wyjściu z autobusu na dworcu PKS. W tym klimatycznym lokalu o nietuzinkowym wystroju również zamówicie regionalne potrawy, a do picia można zamówić np. lemoniadę z syropem z czarnego bzu.

W Huculskiej, zlokalizowanej przy drodze z Leska do Ustrzyk, zaraz przed wjazdem do miasta, można dobrze zjeść i dobrze się wyspać. To miejsce niezwykłe, choć bowiem nie leży na Huculszczyźnie, przenosi zmysły Gości nad Czeremosz, zwłaszcza zmysł wzroku i smaku. Powstała z wielkiej pasji właścicieli do dobrej, domowej i regionalnej kuchni, a nade wszystko kulinarnego świata wschodu, szczególnie Lwowa i właśnie Karpat Wschodnich.

Ostatnia – choć nie mniej ważna na tej kulinarnej trasie – jest Dębowa Gazdówka, znajdująca się w sąsiednich Brzegach Dolnych. Serwowana kuchnia kusi regionalnym jadłem, którego menu oparte jest o receptury dawnych mieszkańców tych terenów –Łemków i Bojków. Dodatkowo można w niej spróbować potraw galicyjskich. I również zostać na noc 🙂

Więcej atrakcji szukajcie na naszej stronie, w dziale “Ustrzyki Dolne i okolice”.

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszej “ściągi” i odwiedzicie Ustrzyki Dolne.

Do zobaczenia na szlaku!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.