Weekend w Bieszczadach, 13-15.04.2018

W Bieszczadach zdecydowanie już wiosna, choć w niektórych miejscach znajdzie się jeszcze śnieg. Ale to już naprawdę końcówka, a weekend zapowiada się naprawdę bajecznie 🙂

Z tego powodu mamy dla Was sporo imprez w plenerze, będzie coś dla ciała (duuużo sportu) i coś dla ducha (koncerty, prelekcje, klub dyskusyjny), a nawet coś dla tych, którzy chcieliby rzucić wszystko i zamieszkać w Bieszczadach 😉

 

PIĄTEK

Ikonografia Ukrainy Zachodniej, Sanok

13 kwietnia, godz. 17:00

Muzeum Historyczne w Sanoku

ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok

Prezentacja nowego wydania III tomu książki “IKONOGRAFIA UKRAINY ZACHODNIEJ XVI-XVII w.” Kontiantyna Markowycza (Lwów)
13 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00
Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku
Wstęp wolny

SOBOTA

Koncert Hanny Banaszak, Ustrzyki Dolne

14 kwietnia, godz. 18:00

Kościół Parafialny pw. NMP Królowej Polski

Ustrzyki Dolne

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz etc… Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza etc…, a także laureatką kilku nagród festiwalowych.W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu “Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. [www.hannabanaszak.pl]

 

Konferencja naukowa “Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”, Komańcza

14 kwietnia, godz. 10:00

Szkoła Podstawowa w Komańczy

Komańcza 249

W sobotę, 14 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy, będzie miała miejsce Konferencja Naukowa pod patronatem ks. Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla: „ Dla nas po Bogu największa miłość to Polska”. Stefan Kardynał Wyszyński Sługa Boga i Narodu.

Zapraszamy!

 

Sesja informacyjno-prelekcyjna “Czas dla Łopienki”, Cisna

14 kwietnia, godz. 10:00

Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej

Cisna 23, 38-607 Cisna

W tym roku tematem wiodącym sesji będzie 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience, planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic  będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do tej rocznicy. Zaproszeni zostali znawcy tematu: Robert Lipelt, Roman Frodyma i prof. Leszek Starkel.

Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego  „Łemkowszczyzna . Czas wojny i pokoju”.

 

III Bieg Ekologiczny, Ustrzyki Dolne

14 kwietnia, godz. 9:00

Bieszczadzki Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych

ul. Gombrowicza 37

W listopadzie władze PZLA przyznały Ustrzykom kolejną już XVII edycję Mistrzostw Polski: Młodzików, Juniorów i Seniorów a realizację imprezy powierzono Starostwu Powiatu Bieszczadzkiego. Pan Marek Andruch, Starosta Bieszczadzki podjął się wyzwania, zapraszając jednocześnie do współpracy Stowarzyszenie Nowoczesne Bieszczady. Wstępnie ustalono, że wzorem roku poprzedniego, jako imprezę towarzyszącą MP zorganizowany zostanie również III Górski Bieg Ekologiczny przeznaczony dla amatorów górskiego biegania.

Tak więc dokładnie 14 kwietnia zapraszamy do Ustrzyk Dolnych na Mistrzostwa Polski oraz kolejną edycję Biegu Ekologicznego zarówno licencjonowanych zawodników jak i amatorów, bez ograniczenia wiekowego. Stawiamy sobie za cel przede wszystkim profesjonalne przeprowadzenie zawodów, ale również wysoki poziom oprawy imprezy. Tak aby każdy z Was wyjechał z Ustrzyk z uśmiechem na twarzy ? Planujemy przeprowadzenie zawodów na trasach, które towarzyszyły nam w tym roku, ale w zależności od warunków pogodowych dopuszczamy zmianę miejsca – o każdej będziemy informować na bieżąco. Proszę śledzić naszą stronę www. oraz FB/nowoczesne. bieszczady. Zapraszamy w kwietniu ? [www.ustrzyckiklubbiegacza.pl]

 

Enduro Party 3 – Bieszczadzki Hardcore, Stężnica

14 – 15 kwietnia, godz. 9:00

Enduro Party Bieszczady

Stężnica 41, 38-606 Stężnica
Mega atmosfera, malownicze widoki, potoki, kamienie, błoto, szybkie przelotówki, wymagające podjazdy, a to wszystko na świetnie oznakowanej i zabezpieczonej trasie.
Zapraszamy na kolejną edycję imprezy ENDURO PARTY – BIESZCZADZKI HARDCORE.
Patronem honorowym imprezy jest Wójt Gminy Baligród, a patronat medialny objęli: magazyn sportów motocyklowych off-roadowych X-Cross oraz BORN to MX.
Program imprezy:
Sobota
07.00– 11.00 rejestracja zawodników, wydawanie transponderów, numerów startowych.
13.00 – prolog klas EXPERT I EXPERT MASTERS
20.00-21.00 – start klas (ODCINEK NOCNY ) EXPERT i EXPERT MASTERS start według miejsc zajętych podczas prologu.
Niedziela
07.00-10.00 – rejestracja zawodników HOBBY i HOBBY MASTERS
12.00 prolog klas HOBBY i HOBBY MASTERS
14:00 start klas EXPERT i EXPERT MASTERS według miejsc zajętych podczas odcinka nocnego, oraz start klas HOBBY i HOBBY MASTERS według miejsc zajętych podczas prologu.
18:00 – 19:00 – dekoracja zawodników

NIEDZIELA

Koncert “Tobie Polsko”, Lesko

15 kwietnia, godz. 17:00

Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku

ul. Piłsudskiego 1, 38-600 Lesko
W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku w niedzielę, 15 kwietnia odbędzie się przedstawienie pt. TOBIE POLSKO. W programie prezentacja wierszy o tematyce patriotycznej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Kameralnego.

A po weekendzie…

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, Lesko

17 kwietnia, godz. 16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lesku

ul. Piłsudskiego 4, 38-600 Lesko

Lubisz czytać książki, dzielić się wrażeniami z lektury? Chcesz spędzić przyjemnie czas? Zapraszamy na spotkanie!

Dzień otwarty BiOSG, Przemyśl

Bieszczadzki Odział Straży Granicznej
adres pocztowy ul. Mickiewicza 34
37 – 700 Przemyśl

tel. (16) 673 2008

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej szuka pracowników. W tym roku zamierza wcielić do służby 90 osób. 20 nowo przyjętych przebywa obecnie na szkoleniu.

Dla tych, którzy myślą o pracy w szeregach tej formacji zorganizowano otwarty dzień. Będzie można zobaczyć na czym polega praca funkcjonariuszy i spotkać się z tymi, którzy patrolują granicę państwa i tzw. zieloną.

Dzień Otwarty w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej będzie 18 kwietnia. Jest to propozycja dla młodych ludzi w wieku od 18-35 lat.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja prowadzona jest drogą elektroniczną. [www.carpatiabiznes.pl]

 

***

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie ?

PS. JEŚLI CHCESZ, ABYŚMY NAPISALI O TWOIM WYDARZENIU, NAPISZ DO NAS MAILA – ADRES W ZAKŁADCE KONTAKT. ZAPRASZAMY!
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.