Weekend w Bieszczadach, 2-4.02.2018

Pierwszy weekend lutego zapowiada się mroźnie, śnieżnie i… muzycznie 🙂

 

PIĄTEK

2 lutego, godz. 20:00

Klub Pani K, Sanok

szczegóły

“Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o “polskim neofolku”. Wzorem najlepszych kapel tworzących styl “innovative folk” w Skandynawii, czy innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Czerpiąc z takich zespołów jak Hedningarna czy Hoven Droven zapodaje nam Żywiołak podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bez kompleksowy odkurzył temat mało znanej słowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do “boomu” zainteresowania kulturą rodzimą jaki ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać. Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzykę folkową możemy już od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – lira korbowa, fidel renesansowa
Michał Stawarz – perkusja
Kamil Strzyżewski – lutnia romantyczna, bas akustyczny
Zuza Ciszewska – wokal
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki” [facebook]

 

Muzeum BdPN zaprasza na bezpłatne projekcje filmów i diaporam przyrodniczych o Bieszczadzkim Parku Narodowym w piątki: 19 i 26.01 oraz 02 i 09.02.2018 r., w następujących godzinach:
9.00 – Film pt.: „Bieszczadzki Park Narodowy”;
10.00 – Diaporama przyrodnicza „Bieszczadzki Park Narodowy”;
11.00 – Diaporama przyrodnicza „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”;
12.00 – Diaporama Przyrodnicza „Ochrona ostatnich ostoi fauny w Bieszczadach”;
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze umówienie terminu i godziny projekcji.

Szczegóły: STRONA BDPN

 

SOBOTA

3 lutego, godz. 18:00

Sanocki Dom Kultury, Sanok

szczegóły

“Zapraszamy na koncert grupy będącej ewenementem na polskiej scenie muzycznej. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet to formacja, która jako jedyna fonograficznie i koncertowo łączy rasowe jazzowe improwizacje czołowych polskich muzyków z rapowanymi tekstami w języku polskim. Przez ponad 3 lata działalności zdobyli uznanie jazzowego środowiska, będąc zespołem nagradzanym i zapraszanym na największe jazzowe festiwale. Ich muzykę komplementowali m.in. Michał Urbaniak (z którym okazyjnie wspólnie koncertują), Vitold Rek czy Hirek Wrona.

Skład zespołu:

Tomasz Nowak – trąbka

Filip Mozul – perkusja

Kuba Płużek – instr. klawiszowe

Alan Wykpisz – gitara basowa

Bartłomiej Skubisz “Eskaubei” – rap, spoken word” [strona SDK]

 

NIEDZIELA

 

Dla spragnionych kultury i muzyki na najwyższym poziomie nie lada gratka:

4 – 9 lutego

Sanocki Dom Kultury, Sanok

szczegóły

Program festiwalu:

Rezerwacja i sprzedaż biletów
Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury
ul. 3 Maja 3
tel. 13 464 03 44
fundacja@interpiano.pl

 

Zapraszamy do korzystania ze sprzyjających warunków i zażywania kultury w nieograniczonych porcjach 🙂

A po weekendzie…

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza na wystawę fotograficzną Piotra Górnego pt.: „Ptaki w kadrach zaklęte”. Wystawę można obejrzeć w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego (Muzeum Przyrodnicze) przy ul. Bełskiej 7 w Ustrzykach Dolnych, od wtorku do soboty w godz. 800 – 1600.

Słowo o autorze:

Piotr Górny – matematyk, doktorant Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fotograf przyrody. Bohaterami jego kadrów są dziko żyjące ptaki, w szczególności gatunki śpiewające. Laureat konkursów międzynarodowych (Moscow International Foto Awards, Prix de la Photographie Paris, Chromatic Photography Awards), Fotograf Roku 2017 Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Prace Piotra Górnego publikował m.in. „National Geographic”, „Acta Ornithologica” Polskiej Akademii Nauk, „Foto-Kurier”, „MP Salamandra”. Poza aktywnością terenową autor poświęca sporo uwagi działalności kulturalnej – organizacji spotkań, wystaw, prelekcji o tematyce fotografii przyrodniczej (gość Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego “Sztuka Natury”, a także nadchodzącego “Przyroda Warta Poznania”). [bdpn.pl]

 

Zajęcia edukacyjne dla dzieci w Mucznem:

 

Warto tam być 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.