Weekend w Bieszczadach, 30.03-01.04.2018

Święta Wielkanocne kojarzą się z wszechobecną zielenią i dobrą pogodą, niestety – od kilku lat Lany Poniedziałek, jest raczej dość mroźny. W tym roku również prognoza pogody nie jest łaskawa.

Ale to nie powód, by rezygnować z wypadu w Bieszczady.

Zapraszamy do zapoznania się z listą weekendowych wydarzeń, a także do odwiedzania wystaw w ciągu tygodnia 🙂

Wystawa “Rafajłowa – Huculska wieś w Karpatach Wschodnich, Ustrzyki Dolne

16.03 – 28.04.2018 

Muzeum Przyrodnicze BdPN, Ustrzyki Dolne

szczegóły

Rafajłowa, obecnie Bystrycia, to huculska wieś leżąca dziś na Ukrainie. Przed II wojną światową wchodziła w skład II Rzeczypospolitej, województwa stanisławowskiego, powiatu nadwórniańskiego. Ze względu na swoje geograficzne położenie w Gorganach w Karpatach Wschodnich jest miejscowością o znacznym wieloaspektowym potencjale. Związane to jest z odbywającymi się tam walkami Legionów Polskich – późniejszej II Brygady Legionów Polskich w latach 1914-1915. Ważną rolę odgrywa również tradycja huculska i wielokulturowość związana z bytowaniem tam ludności innej niż rusińska, rozwój turystyki i gospodarka leśna.

W najbliższych dniach zapraszamy do Muzeum Przyrodniczego BdPN na wystawę poświęconą tej miejscowości i jej mieszkańcom.

Autor, scenariusz, teksty i zdjęcia współczesne: Jan Skłodowski

Współpraca: Robert Kubit – Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Opracowanie graficzne: Julia Komornicka – Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Materiały archiwalne ze zbiorów: Jana Skłodowskiego

Patronat: Stowarzyszenie „Res Carpathica” [bdpn.pl]

 

Wystawa “Solina” autorstwa Zdzisława Postępskiego, Rzeszów

26.03 – 25.04.2018 r., pon-pt, godz. 9.00-17.00

Galeria Fotografii, Rzeszów

szczegóły

Zalicza się Go do klasyków fotografii w naszym regionie. Jako trzeci fotografik z Podkarpacia legitymował się członkostwem w elitarnym wówczas Związku Polskich Artystów Fotografików. Był też inicjatorem, współzałożycielem i przez kilka kadencji prezesem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, które w  latach 70. i 80. ubiegłego wieku miało ogromny wpływ na rozwój fotografii w naszym regionie.

Wystawa “Solina” Zdzisława Postępskiego poświęcona budowie słynnej zapory będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 – 17.00 do 25 kwietnia w lokalu Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Zachęcamy do jej odwiedzenia 🙂

 

PIĄTEK

Droga Krzyżowa Wołosate – Przełęcz Bukowska 

źródło: www.bdpn.pl

Bieszczadzka Droga Krzyżowa odbyła się 24 marca na trasie Wołosate-Przełęcz Bukowska (Rozsypaniec), wzdłuż ustawionych stacji. Wydarzenie miało charakter religijny i rozpoczęło się mszą świętą w kościele w Ustrzykach Górnych.

W Wielki Piątek (30 marca 2018 r.) BdPN również udostępni ponownie tę trasę dla celów religijnych oraz szlak relacji Wetlina Stare Sioło-Przełęcz Orłowicza-Smerek-Kalnica, w ruchu jednokierunkowym. W tym też dniu szlak z Wołosatego na Tarnicę nie będzie dostępny (tamtędy przez wiele lat przebiegała trasa drogi krzyżowej w Wielki Piątek – przyp. red.). Aktualnie utrzymuje się zagrożenie lawinowe i będzie ono występowało dalej w związku z bardzo dużą ilością śniegu w górach. [bdpn.pl]

 

SOBOTA

Poświęcenie pokarmów na Rynku. IV Śniadanie Wielkanocne, Sanok

31 marca, godz. 13:00

Rynek w Sanoku

szczegóły

W Wielką Sobotę, 31 marca 2018 r. na Rynku w Sanoku odbędzie się 4. Śniadanie Wielkanocne dla wszystkich mieszkańców Sanoka. Podczas Śniadania, o godzinie 13.00 JE ks. Abp Adam Szal poświęci pokarmy. Organizatorzy zapraszają również do wspólnego posiłku. Będą także rozdawane baranki i paschaliki oraz paczki świąteczne.

31 marca 2018 r., Rynek w Sanoku
Godz. 13.00 – Poświęcenie pokarmów przez JE ks. Abp. Adama Szala
– wspólny posiłek,
– paczki żywnościowe,
– paschaliki i baranki wielkanocne.

Zapraszają: Burmistrz Miasta Sanoka Tadeusz Pióro, Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Sanoku, Powiatowe Centrum Wolontariatu, sanockie parafie. [facebook.com]

 

NIEDZIELA

Koncert Pawła Orkisza, Ustrzyki Górne

fot. www.goingapp.pl

1 kwietnia, godz. 19:30

Zajazd Pod Caryńską, Ustrzyki Górne

szczegóły

“Paweł Orkisz – Krakowski poeta i bard – śpiewa łagodne ballady o zachwycie życiem. Jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych (m.in. żeglarskiego hitu “Przechyły”). Od ponad 35 lat śpiewa piosenki autorskie i polskie tłumaczenia – głównie własne – pieśni największych bardów naszych czasów. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków maluje pogodne nastroje, w starannej oprawie muzycznej opowiada o miłości i nadziei.

Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego.  Kiedyś redagował popularne w środowisku krakowskim śpiewniki studenckie – stąd jego bardzo szeroki repertuar.
Wstęp wolny.” [facebook.com]

***

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie ?

A JEŚLI CHCESZ, ABYŚMY NAPISALI O TWOIM WYDARZENIU, NAPISZ DO NAS MAILA – ADRES W ZAKŁADCE KONTAKT. ZAPRASZAMY!
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.