Wetlina

Wetlina to prawdziwa mekka dla amatorów wędrówek po połoninach. Idealne miejsce wypadowe na liczne szlaki turystyczne latem i zimą. Liczne bary, kawiarenki i galerie zachęcają do wieczornych spacerów.

Wetlina to wieś letniskowa, położona na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej na południowych stokach Połoniny Wetlińskiej. Założona na prawie wołoskim przed 1580 r. Przed II wojną światową była jedną z największych wsi Bieszczadów Wysokich. Po wysiedleniach w latach 40. XX w. została całkowicie zniszczona. Rozwój turystyki w ostatniej dekadzie sprawił jednak, że Wetlina stała się znaczącym ośrodkiem wypoczynkowym i dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc regionu.

Położona w sercu Bieszczadów jest doskonałą bazą wypadkową na górskie szlaki i ścieżki spacerowe oraz przyrodnicze. Powstało tu dużo pensjonatów, małych hoteli, sklepów i punktów gastronomii, czynnych cały rok. Niektóre z nich nawiązują do miejscowej tradycji np. Stare Sioło, inne brzmią natomiast zupełnie egzotycznie jak „Cień PRLu” czy „Manhattan”.

Działa tu prężnie wiele stowarzyszeń, odbywają się liczne koncerty i imprezy cykliczne, takie jak „Jazz w Starym Siole” czy zawody w narciarstwie biegowym “Bieg Karczmarzyka”. To tu właśnie miała początek kultowa już impreza „Bieszczadzkie Anioły” przeniesiona z czasem do Dołżycy.

W Wetlinie i okolicy mieszka wielu twórców i artystów, którzy – zwłaszcza latem – tworzą swoisty „folklor” miejscowości. Działają galerie: “Smolarnia”, „Galeria Rzeźby Bieszczadzkiej”, czy też galeria pasteli Marianny Wójcik w kawiarni “Stare Sioło”.

 

Wetlina leży dziś w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć: na skraju Wetliny, nieopodal żółtego szlaku prowadzącego na Przełęcz Orłowicza można podziwiać niewielki wodospad (ok. 5 m wysokości) nazywany „Siklawą Ostrowskich”. Po drodze na Przełęcz Orłowicza (znaki żółte) mijamy dosyć strome wychodnie skalne (dla mniej odważnych istnieje możliwość ich obejścia). Na Górnej Wetlince podziwiać jeszcze można tradycyjny wypas owiec i kóz, a także kupić w bacówce wędzone sery owcze.

Turystyka: jako baza wypadowa w góry Wetlina jest jednym z najdogodniejszych  miejsc w Bieszczadach. Latem najbardziej „oblegane” jest pasmo Połoniny Wetlińskiej, na które istnieje kilka wariantów wejść turystycznych:

– Wetlina (Stare Sioło) – Przełęcz Orłowicza – Suche Rzeki – Zatwarnica (znaki żółte). Na przełęczy styka się ze szlakiem czerwonym, skąd można wejść na Smerek (1222m n.p.m.), lub na główne szczyty i do schroniska („Chatka Puchatka”).

– Wetlina (Stare Sioło) – Jawornik (1021 m) – Paportna (1198 m) – znaki żółte schodzą się w paśmie granicznym z niebieskimi (1199 m). Stąd szlakiem niebieskim można przez Rabią Skałę (1170 m), Czerteż (1071 m), Hrubki (1186 m ), Kremenaros (1221 m) wejść na Wielką Rawkę (1307 m) i zejść do Ustrzyk Górnych lub żółtym łącznikowym przejść na Małą Rawkę (1272 m). Stąd istnieje możliwość zejścia do Wetliny (przez Dział znaki zielone) lub schroniska pod Małą Rawką.

– Z campingu na Górnej Wetlinie prowadzi  szlak czarny, który po dojściu do szlaku żółtego wiedzie do schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Od schroniska szlakiem czerwonym można przejść pasmo połonin i wrócić do Wetliny przez Przełęcz Orłowicza (znaki żółte).

– U podnóża Połoniny Wetlińskiej wytyczono szlak konny, który prowadzi do Zatwarnicy przez Przełęcz Orłowicza bądź do Berehów Górnych i w okolice Połoniny Caryńskiej.

W zimie czeka blisko 20 km dobrze oznakowanych i utrzymanych tras do narciarstwa biegowego (znaki czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe  i niebieskie)

W okolicy

Wetlina położona jest tuż przy granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który swym zasięgiem obejmuje połoninne partie Bieszczadów Wysokich. Jest więc idealną bazą wypadową do ich zdobycia, przy odpowiednim przygotowaniu również zimą.

Jadąc samochodem z Wetliny do Ustrzyk Górnych (duża obwodnica) zaliczamy najtrudniejsze odcinki drogowe i słynne bieszczadzkie serpentyny. Wrażenia i adrenalina murowane. Warto wiedzieć, że na Przełęczy Wyżniańskiej (Pod Połoniną Caryńską) jest najwyżej położony punkt drogowy w Bieszczadach (855 m n.p.m.).

W paśmie granicznym podziwiać można największe urwisko w Bieszczadach na Rabiej Skale (rezerwat po stronie słowackiej).

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.