Wołkowyja

Wołkowyja – wieś agroturystyczna położona w widokowej dolinie na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, która biegnie tutaj charakterystycznym zakolem nad brzegami Jeziora Solińskiego. 

Sprawia wrażenie jakby wyłaniała się z wody, ale nic w tym dziwnego, wszak jej połowa została przed laty zatopiona i obecnie znajduje się na dnie zalewu. Dziś, przy niskich stanach wody, zobaczyć można fundamenty rozebranego kościoła.

Dolinę zasiedlono zapewne w połowie XV w. na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Jak w wielu wsiach polsko-ruskich wybudowano tu kościół i cerkiew. Obie świątynie rozebrano przed spiętrzeniem wód Zalewu Solińskiego w 1967 r., nie bez oporu mieszkańców. Poziom wody nigdy nie sięgnął miejsca, gdzie stała cerkiew, po której została tylko podmurówka i dzwonnica.

Rozwój turystyki przy dużym akwenie wodnym zmienił charakter wsi. Funkcjonują tu liczne gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, ośrodki wczasowe, sezonowe schronisko młodzieżowe, pola namiotowe. Są przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wędkarze mają tu stawy ośrodka zarybieniowego, przy którym działa schronisko wędkarskie.

Warto zobaczyć: kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego wzniesiony w latach 1973-75, o nowoczesnej architekturze, z szesnastowiecznym obrazem Świętej Rodziny we wnętrzu. Na wzgórzach otaczających wieś rozciągają się wspaniałe panoramy Zalewu Solińskiego i okolicy.

Turystyka: dla pragnących aktywnej turystyki wytyczono tu kilka szlaków pieszych i rowerowych. Przez Wołkowyję przebiega pieszy szlak turystyczny (oznakowania w kolorze zielonym) prowadzący z Zagórza  przez Lesko, Polańczyk na Krysową (840 m), dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów dostępny jest Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie”(znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Równie ciekawy, choć momentami niełatwy, jest szlak „Zielony Rower 3A Solina” (znaki niebieskie), który biegnie przez sąsiadujące wioski i widokowe doliny Górzanki, Bereźnicy, Myczkowa i Polańczyka.

W okolicy: z Wołkowyi można wybrać się na trasy kulturowe „Szlaku Architektury Drewnianej” i „Szlaku Ikon”, na których zobaczymy najpiękniejsze w Bieszczadach drewniane cerkwie i kościoły. W sąsiedniej Górzance podziwiać można prawdziwą perłę architektury – pięknie odrestaurowany drewniany kościół, a dawną cerkiew z unikatowym ikonostasem i ołtarzami. Chociaż raz wypada odwiedzić niedaleki Polańczyk, pełen klimatycznych kawiarni i galerii usytuowanych na skwerze zdrojowym.

Również w Polańczyku zawsze otwarte jest dla pielgrzymów sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną Matki Bożej z  Łopienki. Nie sposób też pominąć największej w Polsce zapory wodnej w Solinie.

Ciekawym miejscem dla miłośników turystyki kulturowej jest Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”, z własną siecią ścieżek i szeregiem tablic informacyjnych, pozwalających na dotarcie do wszystkich ciekawych i atrakcyjnych miejsc.

Może to być nieczynny kamieniołom w Bóbrce, zapora wodna w Myczkowcach, rezerwaty przyrody, kościół obronny w Uhercach czy też „cudowne źródełko” w Zwierzyniu. Amatorom własnych ścieżek polecamy buszowanie po rozległych wodach zalewu, pełnych zatoczek i dzikich plaż, gdzie można wypocząć na łonie natury. Poszukiwaczy śladów dawnej kultury Łemkow i Bojków zaciekawią na pewno doliny dawnych wsi Łopienki, Radziejowej czy Tyskowej, gdzie stare cerkwiska, cmentarze, drzewa owocowe, studnie, piwnice i kapliczki, są już jedynymi świadkami historii.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.