Wołosate

Wołosate – osada położona u podnóża Tarnicy. To idealne miejsce do zdobycia najwyższej góry polskich Bieszczadów. Biegną tu najważniejsze szlaki turystyczne prowadzące na połoniny  Rozsypańca, Halicza, Krzemienia, Szerokiego Wierchu.

Wołosate to niewielka osada położona w jednej z najpiękniejszych dolin bieszczadzkich u podnóża najwyższego szczytu Bieszczadów – Tarnicy. Dobry punkt wypadowy w góry.

Tarnica

Warto zobaczyć: Na początku lat 90. założono tu ośrodek Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego. Zwierzęta te zaadaptowały się doskonale do bieszczadzkich warunków i obecnie można je często oglądać pasące się przy szlakach turystycznych.

Na trasie z Wołosatego do Ustrzyk Górnych znajduje się interesująca osobliwość przyrodnicza – torfowisko wysokie, które można obejrzeć z drewnianego pomostu. Przebiega tędy ścieżka przyrodnicza „Salamandra”. Śladów dawnej kultury i historii wsi przetrwało niewiele – kilka kamiennych nagrobków i podmurówka po drewnianej cerkwi.

Turystyka: Wołosate to idealne miejsce do zdobycia najwyższego szczytu Bieszczadów – Tarnicy (1346 m). Biegną tędy najważniejsze szlaki turystyczne: szlak czerwony prowadzący na połoniny: Rozsypaniec, Halicz, Krzemień i Szeroki Wierch oraz szlak niebieski prowadzący na Tarnicę i Bukowe Berdo. Równolegle do nich prowadzą ścieżki przyrodnicze BdPN: “Orlik krzykliwy” z Wołosatego na Tarnicę oraz “Pierwiosnka długokwiatowa” z Wołosatego przez Halicz do siodła pod Tarnicą. Wokół Wołosatego także przebiega końcowa pętla Transbeskidzkiego Szlaku Konnego PTTK.

Poza znanymi i standardowymi szlakami turystycznymi w okolicy wytyczono też wiele ciekawych tras edukacyjnych BdPN. Są to ścieżka dla niepełnosprawnych „Dolina Potoku Zwór”, ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska”, ścieżka przyrodnicza „Śnieżyca Wiosenna” w dolinie Terebowca oraz wspomniana ścieżka przyrodnicza „Salamandra”.

W okolicy: W sąsiednich Ustrzykach Górnych funkcjonuje w miesiącach letnich (lipiec-sierpień) Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTKZbiory w nim zgromadzone  poświęcone są w większości historii turystyki w Karpatach Wschodnich do czasu wybuchu II wojny światowej.

Znajdują się tu także zdjęcia przedstawiające zachowane pamiątki sakralne Łemków i Bojków oraz licznej przed II wojną światową społeczności żydowskiej. Zmęczonym górami warto polecić wycieczki do nieodległych od Wołosatego miejscowości, w których zachowały się stare bojkowskie cerkwie – jak Smolnik, Chmiel, Czarna, Michniowiec, Bystre czy Równia.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.