Wujskie – cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana

Pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana zbudowano na początku jako kościół rzymskokatolicki dla robotników założonej tu manufaktury tkackiej w 1804 roku

Tutejszą cerkiew pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana zbudowano na początku jako kościół rzymskokatolicki dla robotników założonej tu manufaktury tkackiej w 1804 roku. Jednakże, gdy warsztaty spłonęły w 1839 roku, sprowadzeni tu fachowcy zaczęli opuszczać wieś. Dziedziczka przekazała zatem nie użytkowany kościół na cerkiew, gdyż stara, drewniana świątynia greckokatolicka chyliła się ku upadkowi. Budynek poddawano remontom w 1914, 1925 oraz w 1976 roku. Jest to budowla murowana, orientowana, klasycystyczna, choć cechy stylowe zatraciła podczas remontu w 1976 r. Otynkowana, jednoprzestrzenna, o prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wyposażenie wnętrza współczesne świątyni, późnobarokowe z rokokowymi ornamentami. Przed budynkiem murowana dzwonnica na osi świątyni, współczesna jej. Cerkiew stoi przy głównej drodze Sanok – Przemyśl, przy skrzyżowaniu z drogą w głąb wsi, 8 km od Sanoka w stronę Przemyśla.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.