Wypał Węgla Muczne

Aby uchronić od zapomnienia tak ważny element bieszczadzkieg kulturowego dziedzictwa, utworzono plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego w Mucznem, gdzie wiernie odzwierciedlono sposób, w jaki przez lata pozyskiwano węgiel drzewny.

Dymiące retorty mają swój niepowtarzalny urok, a sama technologia produkcji węgla drzewnego budzi duże zainteresowanie turystów.

Plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego

Dymiące retorty są wciąż charakterystycznym widokiem dla Bieszczadów. Z uwagi na bazę surowcową w postaci dużych zasobów drewna bukowego, wypał węgla drzewnego ma tu długą tradycję. Czynniki ekonomiczne doprowadzają jednak stopniowo do zamykania działalności kolejnych wypałów na naszym terenie. Ogólna tendencja pozwala prognozować, że w ciągu najbliższych lat, na naszych oczach, znikną z górskiego krajobrazu dymiące piece, a zawód węglarza przejdzie do historii.

Aby uchronić od zapomnienia tak ważny element naszego kulturowego dziedzictwa, utworono plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego, gdzie wiernie odzwierciedlono sposób, w jaki przez lata pozyskiwano węgiel drzewny tj.:

– budowa mielerza,

– ustawienie retorty,

– umieszczono barak wykorzystywany w celach mieszkalnych przez wypalaczy,

– ustawiono tablice z informacjami historycznymi dotyczącymi wypałów,

Pomysł ten to także odpowiedź na duże zainteresowanie turystów tą zanikającą już formą pracy. Nie sposób sobie jednak wyobrazić, szlaków w Bieszczadach, bez charakterystycznych dymów. Bez ogromnych pieców, bez twarzy umorusanych i bezimiennych ludzi, którzy tam pracują. Nad Bieszczadami snuje się, więc dzisiaj dwa razy mniej dymów niż trzy lata temu. A wypał nie trwa już przez cały rok, ale tylko w sezonie grillowym, od kwietnia do lipca. Czyżby to miał być kolejny relikt, który przejdzie do przeszłości?

Do niedawna funkcjonujący na terenie Nadleśnictwa Stuposiany wypał węgla drzewnego cieszył się olbrzymią popularnością. Stanowił jeden z kluczowych elementów dla turystów podróżujących po tym terenie. Dymiące retorty mają swój niepowtarzalny urok, a sama technologia produkcji węgla drzewnego budzi duże zainteresowanie. Z tego powodu bardzo cenny wydaje się pomysł utworzenia plenerowego muzeum węgla drzewnego w miejscu gdzie do niedawna taki wypał funkcjonował i był istotnym elementem miejscowego krajobrazu, pozwalającym ocalić i zachować leśną tożsamość Bieszczadów – dodaje Pani Ewelina Górna-Baran z Nadleśnictwa Stuposiany.

Arboretum w Bieszczadach 

Budowa arboretum powstała w pobliżu schroniska młodzieżowego w Stuposianach. Celem tej inwestycji jest propagowanie wiedzy o przyrodzie, historii lasów i leśnictwa w Bieszczadach. Jest to również miejsce odpoczynku dla turystów, dające możliwość zaobserwowania w szczegółach cech budowy gatunków rodzimych dla Bieszczadów.

Wszystkie te ciekawostki prowadzą do jednego stwierdzenia – Lasy Państwowe otwierają się błyskawicznie zarówno dla nas mieszkańców jak i turystów. A co najważniejsze, bezpłatnie i bez ograniczeń,  oferując coraz więcej możliwości aktywnego oraz eko-edukacyjnego spędzania wolnego czasu.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.