Z bieszczadzkiej wioski do Gdańska, czyli “Serce, serduszko”

Maszeńka marzy o karierze primabaleriny. Pewnego dnia ucieka z domu dziecka, a w ślad za nią rusza Kordula, jej ekscentryczna opiekunka i miłośniczka tatuaży. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad aż do Gdańska, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej. Ścigane listem gończym przez policję, napotykają na swojej drodze mnóstwo dziwnych postaci, które pomagają dziewczynce spełnić marzenia. Maszeńki szuka też jej ojciec, który musi na nowo odnaleźć drogę do serca córki i odmienić swoje życie.

Zdjęcia kręcone były w powiecie sanockim – m.in. w Żubraczem, Mrzygłodzie i Falejówce. W malowniczej scenerii starej chaty w Raczkowej, która na potrzeby filmu zmieniła się w plan zdjęciowy, imponujące wrażenie robiła wielka karuzela oraz stodoła, która była tajemniczym warsztatem z lalkami i kukłami.

źródło: www.facebook.com/serceserduszkofilm/photos

Sam tytuł filmu zapowiada przeżycie ciepłych chwil, odnosząc się do jego dwóch głównych bohaterek. Serce to zbuntowana Kordula (w postać, której wcieliła się Julia Kijowska) – nowa opiekunka w bieszczadzkim domu dziecka szybko zaprzyjaźnia się z Serduszkiem – 11-letnią Maszeńką (w tej roli Marysia Blandzi).

źródło: www.facebook.com/serceserduszkofilm/photos

Zafascynowana baletem dziewczynka postanawia uciec z Rymanowa, gdzie przebywa w domu dziecka, aby spełnić własne marzenie – pragnie zostać tancerką. Kordula postanawia pomóc małej dostać się na decydujący egzamin w szkole baletowej. Wspólnie wyruszają w podróż aż do Gdańska!. Trasa ucieczki wiedzie bohaterki przez podkarpackie miejscowości do Puław i Kazimierza Dolnego nad Wisłą i dalej do Łodzi, Kwidzyna i Gdańska.

źródło: www.facebook.com/serceserduszkofilm/photos

Ścigane listem gończym podróżują nietypowymi środkami transportu, spotykając na swojej drodze wiele pomocnych i dziwnych postaci m.in.: Księdza Pietrygę (Borys Szyc), pasjonatę wypychania martwych zwierząt, szaloną panią weterynarz Basieńkę (Gabriela Muskała), konstruktora drewnianych lalek starego Droselmajera (Franciszek Pieczka) czy zdziwaczałą primabalerinę (Maja Komorowska).

źródło: www.facebook.com/serceserduszkofilm/photos

W ślad za Maszenką wyrusza również jej ojciec, próbując odzyskać zaufanie córki, które stracił z powodu problemów z alkoholem, w jakie „wpadł” po śmierci żony. Chcąc naprawić stosunki z dziewczynką, postanawia zawieść Kordulę i Maszeńkę do Gdańska. Jak skończy się ta szalona wyprawa dla wszystkich bohaterów?

Reżyserem filmu jest sam Jan Jakub Kolski, a jego prapremiera miała miejsce w październiku 2014 r. na 30 Warszawskim Festiwalu Filmowym, natomiast na ekrany kin wszedł 21 listpada 2014 r.


”Serce serduszko” to film nie zadający pytań. Sam widz w swoich odczuciach i przekonaniach może stwierdzić jak wielką moc mają marzenia i czy warto do nich dążyć. Jan Jakub Kolski wypowiada się na jego temat tak: „Jest projektem świetlistym, jasnym, nasyconym ciepłem i poczuciem humoru. Wierzę, że na ten film przyjdzie do kina cała rodzina: dziadkowie, rodzice, dzieci. Lubię przemawiać z ekranu przez bohaterów dziecięcych – bez minoderii i puszczania oka, bo to się nie opłaci. Dziecko z filmu przemówi do dziecka w kinie tylko wtedy, kiedy głos z ekranu zabrzmi szczerze i naturalnie”

Jeśli nie widzieliście tego filmu to zapraszamy do jego obejrzenia.

A kto wie, czy „Serce, serduszko” nie pobudzi Waszych marzeń, które dodadzą Wam skrzydeł …

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.