Zamek w Krasiczynie

Renesansowy zamek w Krasiczynie jest jednym z najpiękniejszych zamków w Europie, prezentuje architekturę renesansowo-manierystyczną.

Renesansowy zamek w Krasiczynie położony jest przy trasie Przemyśl – Sanok. Jako jeden z najpiękniejszych zamków w Europie, prezentuje architekturę renesansowo-manierystyczną. Jego budowę rozpoczął Stanisław Krasicki w 1580 roku, natomiast zakończył ją rezydujący w Przemyślu syn – Marcin Krasicki – w 1631 r. przekształcając zamek w majestatyczną rezydencję szlachecką. Nazwa zamku oraz miejscowości Krasiczyn pochodzą od nazwiska Krasicki.

fot. frolicsomepl [pixabay.com]

Zamek zachował niezmienioną sylwetkę od XVII w. mimo, że był trawiony przez liczne pożary i wojny. Zbudowany został na bazie czworoboku, zorientowany na cztery strony świata, z prostokątnym dziedzińcem, oraz czterema cylindrycznymi basztami. Dziedziniec od północy i wschodu otaczają skrzydła mieszkalne, od południowo-zachodniej strony mury kurtynowe zakończone są ażurową attyką.

fot. frolicsomepl [pixabay.com]

Najcenniejszym elementem architektonicznym zamku jest kaplica, która znajduje się w baszcie Boskiej, często porównywana z kaplicą zygmuntowską na Wawelu. Szczególną uwagę należy zwrócić na piękne bogato rzeźbione portale, arkady, loggie oraz unikatowe dekoracje ścienne zwane sgraffita, zajmujące powierzchnię około 7 tys. m2. Prace na zamku wykonywali miejscowi artyści z Przemyśla pod okiem architektów włoskich. W czasach świetności Zamku gościli w nim królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II.

W 2000 roku Krasiczyn włączono do elitarnego Stowarzyszenia Europejskich Hoteli Zamkowych i Restauracji, które mieszczą się w obiektach zabytkowych (European Castle Hotels & Restaurants).

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.