Zatwarnica

Zatwarnica – wieś położona na północnych stokach  Połoniny Wetlińskiej. Bliskość połonin, duże kompleksy leśne a także piękne miejsca widokowe i spacerowe dają możliwość uprawiania turystyki aktywnej.

Wieś leżąca w Parku Krajobrazowym Doliny Sanu, z rozległymi panoramami na pasmo Otrytu i Połoninę Wetlińską. Okolica sprzyjająca amatorom włóczęgi śladami Bojków.

Zatwarnica to wieś położona nad potokiem Głęboki (dopływ Sanu) na północnych stokach  Połoniny Wetlińskiej. Założona została na prawie wołoskim przed 1565 r., w dobrach Kmitów. W 1946 r. mieszkańców wsi wysiedlono a cała zabudowa łącznie z dworem została spalona. W ostatnich latach miejscowość zmienia swoje oblicze z osady leśnej na wieś letniskową. Sprzyja temu położenie w malowniczej dolinie Sanu, bliskość połonin, rozległe kompleksy leśne, a także piękne miejsca widokowe i spacerowe dające możliwość uprawiania turystyki aktywnej. Co ciekawe wydobywa się tu jeszcze na małą skalę ropę naftową.

Warto zobaczyć: dawny cmentarz przycerkiewny z zachowanymi krzyżami (położony w centrum wsi), miejsce po młynie wodnym (ścieżka historyczna nr 3 Ekomuzeum „W Krainie Bojków”),  Chatę Bojkowską.

W Zatwarnicy podziwiać można także największy w Bieszczadach (pod względem wysokości) wodospad na potoku Hylaty „Szepit”, który po dużych opadach deszczu zmienia się w kaskadę dochodzącą do 8 metrów wysokości. W odróżnieniu od innych bieszczadzkich wodospadów, niedostępnych i ukrytych w lasach, do „Szepitu” bardzo łatwo jest dotrzeć. Położony jest w pobliżu drogi leśnej i znajduje się na trasie jednej ze ścieżek Ekomuzeum „W krainie Bojków” prowadzącej na Dwernik Kamień.

Turystyka: okolice Zatwarnicy to doskonałe miejsce na wycieczki rowerowe i piesze, a zimą narciarskie (ski-tour, rakiety śnieżne, narty śladowe). Biegnie tędy trasa „Zielony Rower 9B Lutowiska Dolina Sanu” (znaki niebieskie i czerwone), Transkarpacki  Szlak Konny PTTK z Lutowisk w dolinę Sanu lub przez Przełęcz M. Orłowicza do Wetliny oraz turystyczny, dojściowy szlak pieszy z Zatwarnicy do Wetliny przez Połoninę Wetlińską (znaki żółte). Z Zatwarnicy szczególnie warto wybrać się na Dwernik Kamień (1004 m) ścieżką Ekomuzeum „W krainie Bojków”.

Ze szczytu rozciąga się jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram na pasmo najwyższych połonin. Można też obejrzeć pozostałości okopów z czasów I wojny światowej powstałych w okresie walk pozycyjnych między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi na przełomie 1914/1915 r. Duża ilość dróg stokowych sprawia, że można zaplanować zupełnie indywidualne marszruty.

W okolicy: w kierunku północno-zachodnim od Zatwarnicy rozciąga się jeden z najbardziej malowniczych i zarazem dzikich odcinków doliny Sanu. Niezapomnianym widokiem są przełomy tej rzeki, której rozległe meandry ciągną się aż do Jeziora Solińskiego. Na tym obszarze znajduje się rezerwat przyrody “Krywe”, w którym żyje bardzo rzadki w Europie gatunek węża – wąż Eskulapa. Jego długość dochodzi do 2,5 m. ale na szczęście nie jest on jadowity. Ten kilkunastokilometrowy odcinek największej bieszczadzkiej rzeki jest praktycznie niezamieszkany, aż do Rajskiego. Dla amatorów leśnej głuszy jest to więc idealny teren do penetracji, której towarzyszą liczne ślady dawnego osadnictwa w dolinach Hulskiego, Krywego czy Tworylnego. Zachowały się tam ruiny dawnych cerkwi i dworów oraz resztki zabudowy wsi.

Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji przyrodniczych jest pobliski Rezerwat „Hulskie”. Do Krywego warto też zajrzeć by pokosztować świetnych wędzonych i ziołowych kozich serów bojkowskich u Tośki Majsterek.

Z XVIII w. przetrwała legenda, która wspomina pobyt w Zatwarnicy sławnego zbója karpackiego  spod Czarnohory Ołeksy Dowbusza. On i jego kompani mieli trafić w te strony po rozłączeniu się bandy Dobosza na Huculszczyźnie. Ich kryjówka miała się znajdować w miejscu zwanym „Skała” gdzieś na stokach Połoniny Wetlińskiej. Jeżeli w tej legendzie jest ziarnko prawdy to raczej chodziło o młodszego brata Dowbusz Iwana, którego pobyt w Bieszczadach jest bardziej prawdopodobny.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.