Zielony Rower Bieszczady – gmina Solina

Szlak wiedzie Małą Obwodnica Bieszczadzką, rozpoczynając trasę w Polańczyku  a prowadząc do Berezki.

Polańczyk – Wołkowyja (6,7 km) – Górzanka (11,2 km) – Bereźnica Wyżna (15,5 km) – Berezka (21,0 km) – Myczków (23,0 km) – Polańczyk (24,9 km).

Wycieczkę odcinkiem szlaku „Zielony Rower – Bieszczady” przebiegającym przez teren gminy Solina zaczynamy na skrzyżowaniu dróg do Polańczyka i Polańczyka Zdroju. Szlak wiedzie przez Małą Obwodnicę Bieszczadzką, gdzie nawierzchnia drogi jest bardzo dobra, początek trasy jest zatem łatwy.

Rozpoczyna się od pięknego zjazdu, podczas którego mijamy obiekty noclegowe oraz pensjonaty po prawej stronie, z lewej natomiast zostawiamy drogę wiodącą do uzdrowiska Polańczyk. Przy szosie biegnącej w kierunku Wołkowyi znajduje się cerkiew parafialna p.w. św. Paraskiewii z 1907 r., która od 1948 r. pełni funkcję kościoła parafialnego, a od 1999 r. sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną Matki Bożej z Łopienki.

Jadąc dalej, mijamy kilka skrzyżowań z bocznymi drogami dochodzącymi z lewej strony. Prowadzą one do ośrodków wypoczynkowych, pól namiotowych, domków campingowych i przystani żeglarskich licznie rozlokowanych nad brzegiem jeziora. Dojeżdżamy w końcu do malej zatoczki Jeziora Solińskiego, gdzie zaczyna się długi, wyczerpujący podjazd z dwoma ostrymi zakrętami. Po ponad 2,5 km podjeździe docieramy na szczyt wzniesienia gdzie zaczyna się zjazd. Droga ma tutaj dobrą nawierzchnię, należy jednak uważać na zakręty, które często wysypane są piaskiem, pozostałym po zimowym utrzymaniu dróg.

Z prawej strony, ponad drogą rozciąga się piękny widok na zatokę Jeziora Solińskiego, miejscowość Zawóz położoną po drugiej stronie „bieszczadzkiego morza” i górujące za nią w oddali najdziksze bieszczadzkie pasmo górskie – Otryt. Następnie szlak dobiega do skrzyżowania w centrum miejscowości Wołkowyja, na którym skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Górzanka.

Wołkowyja jako miejscowość lokowana przed 1463 r. na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi. Przed spiętrzeniem Jeziora Solińskiego dokonano rozbiórki znajdującego się tutaj zabytkowego kościoła, w latach 1973-1975 wzniesiono jednak nowy p.w. św. Maksymiliana Kolbe o nowoczesnej architekturze. Do chwili obecnej zachowały się mury cerkiewnej dzwonnicy wraz z częścią cmentarza. To ślad po istniejącej tu niegdyś cerkwi. Wieś z wieloma gospodarstwami agroturystycznymi nastawiona jest na obsługę ruchu turystycznego, szczególnie w okresie letnim.

Po przejechaniu 300 metrów dojeżdżamy do następnego skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, kontynuując jazdę w kierunku Górzanki, wsi  istniejącej już w roku 1480 pod nazwą Wołkowyja Mała. W miejscowości znajduje się zabytkowa cerkiew drewniana z 1835 r., od 1948 r. użytkowana jako kościół, z częściowo zachowanym ikonostasem.

Następny etap szlaku to leśna droga o niezbyt dobrej nawierzchni wiodąca pod górę. Po długim i męczącym podjeździe docieramy na Przełęcz Markowską (649m n.p.m.), gdzie trud jazdy rekompensuje wspaniały widok. Jadąc dalej, na skrzyżowaniu dróg Baligród-Berezka-Górzanka, skręcamy w prawo i zjeżdżamy drogą o bardzo dobrej nawierzchni w stronę Bereźnicy Wyżnej.

Warto tutaj zwiedzić drewnianą cerkiew z 1830 r. p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy z częściowo zachowanym ikonostasem. Od 1948 r. świątynia używana była jako kościół rzymskokatolicki. Szlak dobiega następnie do Berezki i skrzyżowania z Małą Obwodnicą Bieszczadzką na którym skręcamy w prawo w kierunku Myczkowa. Po krótkim ale stromym podjeździe dojeżdżamy do miejscowości, gdzie po lewej stronie drogi znajduje się zespół kościoła i cerkwi wzniesiony przez Jana Nepomucena Zatorskiego w 1900r.

Kontynuując podjazd jedziemy w stronę Polańczyka, gdzie mijamy skrzyżowanie z drogą wiodąca do Soliny. Ze szczytu  wzniesienia, który osiągamy nieco dalej, roztacza się wspaniały widok na Jezioro Solińskie. Po chwili zjazdu znów jesteśmy w miejscu z którego wyruszyliśmy.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.