Zielony Rower Bieszczady “Wokół Ustrzyk Dolnych”

Trasa szlaku rowerowego wokół Ustrzyk Dolnych prowadzi przez jedne z najstarszych na ziemiach polskich kopalnie ropy naftowej i gazu – w Łodynie i Ropience. Można zobaczyć również kilka pięknych drewnianych cerkiewek zbudowanych w różnych stylach. Większa część szlaku przebiega przez lasy mieszane bukowo – jodłowe. 

Trasa szlaku rowerowego wokół Ustrzyk Dolnych prowadzi przez jedne z najstarszych na ziemiach polskich kopalnie ropy naftowej i gazu – w Łodynie i Ropience. W Ropience, w dolinie można obejrzeć zabudowania kopalni i budynki mieszkalne z początku XX w. Na skrzyżowaniu dróg stoi stary, żelazny krzyż, postawiony prawdopodobnie w miejscu pierwszego szybu. Pierwsze szyby naftowe zaczęto tu kopać ręcznie w I połowie XIX w. Następne szyby były już wiercone, a najgłębsze z nich sięgały 800 m. Okres swej świetności przeżywały okoliczne kopalnie na przełomie XIX i XX w.

Drewniane cerkwie stanowiące element Szlaku Architektury Drewnianej i rowerowego Szlaku Ikon stanowią największą atrakcję tej pętli. Historie związane z początkami lotnictwa szybowcowego, na terenie przedwojennej Polski (lotnisko szybowcowe Szkoły Orląt z Dęblina na Żukowie) pomogą nam przenieść się w czasy przedwojenne, gdy ziemie te tętniły bogatym życiem. Wielokulturowość pozostała w nazwach nieistniejących miejscowości (Steinfels), w ustrzyckim kirkucie czy też synagodze przerobionej na Bibliotekę Publiczną.

Pozostała nieskazitelnie czysta przyroda oraz liczni przedstawiciele fauny, których można spotkać na szlaku.

Większa część szlaku przebiega przez lasy mieszane bukowo – jodłowe.

Przebieg szlaku: Ustrzyki Dolne (0,0 km) – Brzegi Dolne (4,6 km) – Łodyna (6,6 km) –Leszczowate (14,5 km) – Brelików (16,9 km) – Ropienka (19,9 km) – Ropienka Górna (21,6 km) – Młyny (37,2 km) – Krościenko (39,4 km) – Stebnik (49,9 km) – Bandrów Kolonia (50,2 km) – Jałowe (53,6 km) – Hoszów (59,1 km) – Hoszowczyk (62,1 km) – Równia (65,3 km) – Ustrzyki Dolne (70,0 km)

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.