Zielony Rower. Szlak łącznikowy: Kalnica-Widełki

Jest to najdłuższy, bo aż trzydziestokilometrowy, odcinek łącznikowy w sieci szlaków „Zielony Rower Bieszczady”. Oznakowana na czarno trasa przebiega przez tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, między Pasmem Granicznym a Połoninami.

Łącznik szlaku “Zielony Rower Bieszczady”, odcinek Kalnica – Widełki

Przebieg szlaku: Kalnica (0,0 km) – Smerek (1,5 km) – Wetlina (6,0 km) – Brzegi Górne (14,0 km) – Ustrzyki Górne (22,0 km) – Bereżki (25,0 km) – Widełki (30,0 km)

Długość szlaku: 30 km. Kolor czarny

Jest to najdłuższy, bo aż trzydziestokilometrowy, odcinek łącznikowy w sieci szlaków „Zielony Rower Bieszczady”. Trasa oznakowana kolorem czarnym przebiega przez tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pomiędzy Pasmem Granicznym a Połoninami. Szlak wytyczono tak, aby umożliwiał zwiedzenie całych Bieszczadów bez konieczności powrotu tym samym odcinkiem. Widoki, które można oglądać z siodełka roweru w pełni wynagrodzą wspinaczkę na najwyższe bieszczadzkie przełęcze.

Startując z Kalnicy szlak prowadzi łagodnie wznoszącym się odcinkiem gładkiej asfaltowej szosy do miejscowości Smerek gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy z basenem. Dalej pokonując kilka garbów trasa prowadzi wzdłuż torów Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej do Wetliny. W miejscowości tej do dyspozycji turystów jest wiele kwater oraz punktów gastronomicznych.

Z Wetliny szlak biegnie na Przełęcz Wyżną, jednak aby tam dojechać trzeba pokonać długi i kręty podjazd. Przełęcz Wyżna wita wspaniałym widokiem na najwyższe partie Bieszczadów, parkingiem i punktem małej gastronomii. Jest to bardzo dobre miejsce do odpoczynku, można również pozostawić tu rower i wejść na Połoninę Wetlińską. Przy wejściu na połoninę ustawiono kamienny obelisk poświęcone pamięci Jerzego Harasymowicza, poety, piewcy Bieszczadów. Z Przełęczy Wyżnej trasa wiedzie do Brzegów Górnych. Ten odcinek to krótkie, proste zakręty i serpentyny ale również piękne widoki. Przy drodze rozlokowały się bacówki oferujące turystom owcze sery, skóry i inne wyroby.

W Brzegach Górnych szlak pieszy (czerwony) schodzi z Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej, należy tu zatem uważać na wzmożony ruch pieszych, samochodów osobowych i autokarów. Stąd kolejny podjazd prowadzi na przełęcz pod Wyżniańskim Wierchem, czyli Przełęcz Wyżniańską. Z parkingu na przełęczy szlak pieszy koloru zielonego prowadzi na Połoninę Caryńską, a w przeciwnym kierunku do schroniska “Bacówka pod Rawkami” oraz na szczyty na Wielkiej i Małej Rawki oraz Dział.

Z Małej Rawki można się wybrać żółtym szlakiem pieszym na Krzemieniec – miejsce styku granic trzech państw (Polski, Słowacji i Ukrainy). Obszar ten stanowi centralną część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery “Karpaty Wschodnie”. Rowery można pozostawić pod opieką w schronisku lub na parkingu.

Z Przełęczy Wyżniańskiej następuje zjazd do Ustrzyk Górnych, które w sezonie letnim stanowią centrum turystyki pieszej w Bieszczadach. Można tu skorzystać z noclegów oraz licznych punktów gastronomicznych. Z Ustrzyk Górnych do Widełek, gdzie kończy się czarny szlak łącznikowy pozostało już tylko 8 kilometrów. Na tym odcinku trasa prowadzi wzdłuż potoku Wołosaty, przekraczając go kilka razy. Dalej w Bereżkach mijamy parking Bieszczadzkiego Parku Narodowego i po pokonaniu 30 kilometrów dojeżdżamy do Widełek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.