Żłobek

Niewielka miejscowość położona przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, której dużą atrakcją jest hodowla danieli i jeleni karpackich, które można oglądać w specjalnej zagrodzie tuż przy drodze. Dla smakoszy dań rybnych istnieje możliwość wędkowania i wyłowienia własnego pstrąga na miejscowym łowisku.

Żłobek to niewielka miejscowość leżąca na uboczu, w dolinie. Wokół rozciągają się przepastne lasy pełne zwierzyny. We wsi znajduje się hodowla zagrodowa danieli, a tuż przy drodze maleńka, drewniana cerkiewka.

Położona przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej wieś, wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1580 r. w dokumencie, na mocy którego przeszła na własność rodziny Tarłów. W przeszłości Żłobek leżał na lokalnym szlaku komunikacyjnym biegnącym grzbietem Żukowa (wówczas nie zalesionym!). Wspominają o tym w swojej twórczości dziewiętnastowieczni pisarze Wincenty Pol i Oskar Kolberg. W 1951 r. wieś powróciła w granice Polski w ramach Akcji H-T, zaś dawnych mieszkańców przesiedlono w rejon Odessy. Na ich miejsce przymusowo osiedlono ludność z okolic Krystynopola. Obecnie we wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne i pole namiotowe.

Warto zobaczyć: dawną drewnianą cerkiew greckokatolicką z 1830 r., której bryła bardziej przypomina kościół rzymskokatolicki, niż typową świątynię unicką. Dla smakoszy dań rybnych istnieje możliwość wędkowania i wyłowienia własnego pstrąga na miejscowym łowisku.

Turystyka: przez Żłobek przebiega kilka tras turystycznych. Wytyczono tu rowerowy szlak łącznikowy (znaki czarne) biegnący od krzyżówki w Hoszowie do Czarnej. Dla miłośników starej architektury oznakowany został rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie) prowadzący z Ustrzyk Dolnych aż do Chmiela. „Szlak Architektury Drewnianej” biegnący z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych stwarza okazję do podziwiania zabytkowych drewnianych cerkwi i kościołów. Pasmem Żukowa prowadzi szlak zielony (znaki ukośne) „Żukowem do Krainy Lipeckiej”, którym można dotrzeć aż do Lutowisk.

W okolicy: w odległych ok. 12 km. Ustrzykach Dolnych znajduje się basen kryty, odkryte kąpielisko, Muzeum Przyrodnicze BPN, Muzeum Młynarstwa i Wsi, liczne kawiarnie, pizzerie, restauracje. Na amatorów sportów zimowych czekają trasy narciarskie w Ustrzykach Dolnych, w tym certyfikowana przez FIS trasa narciarska „Laworta”  (wyciąg krzesełkowy). Dla mniej zaawansowanych warto polecić wyciąg narciarski „Gromadzyń”.

Drewniane cerkwie można obejrzeć w okolicznych miejscowościach – Moczarach, Jałowem, Hoszowie, Hoszowczyku, Równi. Miłośnikom turystyki pielgrzymkowej warto polecić Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu. Warto wybrać się na dłuższe spacery lub konno na okoliczne wzniesienia, z których rozciąga się piękna panorama całej doliny.

Jałowe

W Żłobku prowadzona jest prywatna hodowla danieli, z przeznaczeniem na mięso. Łąki wypasowe położone są tuż przy drodze i zwierzęta doskonale widać. Daniel jest mniejszy od jelenia szlachetnego. Długość ciała wynosi 130 – 150 cm, a wysokość w kłębie do 105 cm. Najczęściej występującym wariantem szaty jest rudobrązowe ubarwienie grzbietu z charakterystycznymi białymi plamami. Samce posiadają łopatowate poroże, dla którego są też zabijane. Naturalnym obszarem jego występowania  jest obszar śródziemnomorski. Żywi się roślinami zielnymi, młodymi gałązkami drzew i krzewów, a także mchami i porostami. W Polsce nie jest gatunkiem rodzimym. Od XVII wieku był wielokrotnie wprowadzany w wielu regionach kraju. Obecnie występuje głównie w zachodniej części Polski chociaż od kilkunastu lat prowadzi się jego hodowlę także w Bieszczadach. 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.